• Start
  • Postaw na wiedzę i fachowość elektryka!
  • Dlaczego ja?
  • Usługi elektryczne
  • Elektryk radzi
  • Kontakt

Elektryk Rybnik

INSTALATORSTWO ELEKTRYCZNE Kazimierz Talenta

  • Ile gniazd wtyczkowych potrzebuję?


    elektryk rybnik instalacje elektryczne rybnik

    Warto zastanowić się nad tym jeszcze przed remontem czy wykańczaniem mieszkania. Każda późniejsza przeróbka instalacji elektrycznej będzie dla Państwa kłopotliwa oraz bardziej kosztowna.

    Standardowo w pomieszczeniach powinny znajdować się przynajmniej dwa gniazda wtyczkowe (np. w jadalni, piwnicy, WC, korytarzu, na balkonie), ale warto zainstalować ich więcej, szczególnie w pokoju dziennym czy gabinecie biurowym. W kuchni powinno być ich najwięcej – najwygodniej rozmieścić gniazda w każdym rogu. W salonie, sypialniach i biurze należy zainstalować także po jednym gniazdku telefonicznym i po jednym antenowym.
    W miarę możliwości warto zamontować jak największą liczbę gniazdek – nigdy nie wiadomo, kiedy będą Państwo chcieli zmienić układ mebli i wyposażenia mieszkania.
    Przy planowaniu rozmieszczenia gniazd należy także zaplanować rozmieszczenie łączników oraz źródeł światła – instalacja musi być spójna i wygodna w użytkowaniu.

Zobacz również:

  • Czy mając napędy, automatykę różnych producentów, można sterować jednym pilotem?

    Oczywiście. Wystarczy wtedy zamontować w jednym napędzie odpowiednie radio-odbiornik fal pilotów, których chcemy używać. Chętnie Państwu w tym pomogę! Wystarczy do mnie »

  • Czy automatyką można sterować lokalnie?

    Tak, jeśli podłączy się ją do odpowiednich styków w automatyce. Można sterować nią także z centralki alarmowej poprzez manipulator – pamiętać należy o położeniu w tym celu odpowiedniej ilości przewodu. Najlepiej powierzyć to zadanie profesjonalnemu »

  • Jak zachować się w przypadku porażenia prądem?

    Podstawowe zabiegi resuscytacyjne: Osoba porażona nie reaguje na bodźce: zawołaj o pomoc, udrożnij drogi oddechowe. Nadal brak prawidłowego oddechu: zadzwoń na numer 112 lub krajowy numer ratunkowy 999, rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową (30 uciśnięć klatki piersiowej, następnie 2 oddechy ratownicze w przypadku osoby dorosłej; czynność powtarzać aż do przybycia pogotowia »

  • Kto jest właścicielem licznika elektrycznego?

    Zakład energetyczny. To on montuje licznik po odbiorze technicznym wykonanej u Państwa instalacji elektrycznej. Licznik elektryczny zaopatrzony jest w plombę legalizacyjną, którą zakłada Główny Urząd Miar oraz plombę założoną przez zakład energetyczny. Gwarantują one jakość urządzenia oraz zabezpieczają licznik przed jakimikolwiek przełączeniami przez osoby »

  • Zabezpieczenia elektryczne – jakich potrzebuję?

    By korzystanie z udogodnień instalacji elektrycznych było w pełni bezpieczne, przed ich końcową instalacją musimy wyposażyć je w szereg zabezpieczeń. Dzięki nim będziemy mogli używać urządzeń elektrycznych bez obaw o porażenie prądem. Podstawowe systemy zabezpieczeń to: zabezpieczenia nadmiaroprądowe (chronią przed zwarciami i obciążeniami), różnicowoprądowe (chronią przed porażeniem), przeciwprzepięciowe (chronią przed wyładowaniami »

  • Zabezpieczenia nadmiaroprądowe

    Chronią urządzenia i instalacje elektryczne przed zniszczeniem. Kiedy dochodzi do zwarć, przez instalację przepływają prądy o bardzo dużych wartościach, co powoduje topienie przewodów i wyrządzanie dużych zniszczeń w urządzeniu. Dzięki systemowi zabezpieczenia nadmiaroprądowego możemy być pewni, że instalacje pozostaną w dobrym stanie przez wiele »

  • Wyłącznik różnicowoprądowy – do czego służy?

    Wyłączniki te chronią mieszkańców domu przed porażeniem prądem elektrycznym. Jak to działa? Gdy ktoś z domowników dotknie przedmiotu pod napięciem (na przykład uszkodzonego urządzenia elektrycznego lub uszkodzonego przewodu izolacyjnego), wyłączniki przerywają przepływ prądu w obwodzie, co zabezpiecza nas przed porażeniem. Najlepiej wyposażyć dom w kilka wyłączników różnicoprądowych (przy każdym obwodzie), dzięki czemu jedno uszkodzenie nie »

  • Jak sprawdzić wyłącznik różnicoprądowy?

    Żeby wyłączniki działały poprawnie, powinniśmy poddawać je okresowym przeglądom. W tym celu należy zmierzyć między innymi prąd oraz czas zadziałania wyłącznika. Warto także przeprowadzać co jakiś czas pomiar impedancji pętli zwarciowej w obwodzie z wyłącznikiem RCD. Sprawność wyłącznika sprawdzamy za pomocą przycisku „TEST”. Jeśli po jego naciśnięciu urządzenie nie zadziała, wymagana będzie jego wymiana. Doświadczony »

  • Czy stosowanie wyłączników różnicoprądowych jest konieczne?

    Tak – to obowiązek. Jest to uzupełnienie ochrony przed dotykiem bezpośrednim. Wszystkie instalacje elektryczne w Państwa domu czy mieszkaniu powinny być w nie wyposażone – chętnie w tym Państwu »

  • Zabezpieczenia przeciwprzepięciowe

    Niebezpieczne przepięcia instalacji elektrycznej powstają najczęściej wskutek bliskich lub bezpośrednich wyładowań atmosferycznych lub w wyniku procesów łączeniowych odbiorników, które wyposażone są w dużą moc. System zabezpieczeń przeciwprzepięciowych zapobiega temu »

  • Inne zabezpieczenia

    W nowych instalacjach wymagane są także: uziemienie – jego podstawowym elementem jest uziom (fundamentowy, otokowy lub pionowy), chroniący przed pojawieniem się niebezpiecznego napięcia na obudowie niezabezpieczonego urządzenia elektrycznego, a także styk ochronny (bolec), który połączony jest z uziomem, ograniczniki przepięć – zabezpieczają domowe urządzenia przed zniszczeniem w przypadku przepływu zbyt dużych prądów; należy zastosować ograniczniki »

  • Obwody

    Instalacja elektryczna podzielona jest na obwody – są to mniejsze fragmenty obejmujące na przykład grupę gniazd lub punktów oświetleniowych. Każdy obwód powinien mieć umożliwione wyłączenie napięcia poprzez tablicę rozdzielczą. Dodatkowo musi być zabezpieczony wyłącznikiem nadmiaroprądowym, który chroni go przed przeciążeniem i zwarciem. Należy pamiętać, że urządzenia montowane na stałe (jak pralki czy lodówki) oraz które »

  • Rozdzielnica

    To tablica rozdzielcza, która steruje domową instalacją elektryczną – to tu będą zbiegać się wszystkie obwody. Żeby tablica rozdzielcza odpowiednio wypełniała swoje funkcje, powinna spełniać kilka warunków: należy umieścić ją niedaleko wejścia do budynku, najlepiej w widocznym miejscu i na łatwej do sięgnięcia wysokości – dzięki temu w razie zagrożenia możemy szybko wyłączyć napięcie, rozdzielnica »


  • Skontaktuj się

    tel.: 501 480 664
    e-mail: wyślij wiadomość
  • Godziny otwarcia

    Cały tydzień
  • Mój adres

    ul. Konarskiego
    44-274 Rybnik
  • Porady

    • Zabezpieczenia elektryczne – jakich potrzebuję?
    • Jak zachować się w przypadku porażenia prądem?
    • Jak sprawdzić wyłącznik różnicoprądowy?

Elektryk Rybnik © 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wykonanie: Headway.pl - strony www
Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.Dowiedz się więcej